blog kaydol giriş hakkında sss
1
1

Tam olarak Ukraynalılar Rus mudur? Yani Ukraynalıların ataları Rus mudur? Yoksa Ukraynalılar ayrı bir millet midir? Birçok kaynakta Ruslarla ilgili ilk bilgiler Kiev Knezliği şeklinde geçiyor. Ukrayna ile Rusya, Türkiye-Azerbaycan örneğinde olduğu gibi ikisi de Türk olan ama dil yapısında çok az farklılık bulunun iki ayrı devlet midir?

soruldu 20.03 '2012 saat 09:47

yakup's gravatar image

yakup
(açığa alındı)

düzenledi 20.03 '2012 saat 11:36

Mustafa%20YLMZ's gravatar image

Mustafa YLMZ ♦
4.6k425


Ukraynalılar ve Ruslar birbirinden farklı milletlerdir. Temel çatı hepsinin "Slav" olmasıdır ancak tarihsel süreçte farklılaşmalar oluşmuş ve Slav etnisitesi altında bulunan kavimler (Ruslar, Ukraynalılar, Belaruslular, Polonyalılar, Çekler, Hırvatlar, Sırplar, Karadağlılar, Boşnaklar, Pomaklar, Slovenler, Makedonlar ve Bir kısmı Türk orijinli olan Bulgarlar) kendilerini farklı isimlerle diğerlerinden farklılaştırarark bir ulusal kimlik oluşturmuşlardır. Bu durum; Anadolu Türkleri, Azeriler, Kazaklar, Kırgızlar, Türkmenler, Bir kısım Bulgarlar, Macarlar, Tatarlar gibi Türk üst etnisitesine dahil olupda, kendilerini doğrudan Türk olarak değil, tarihsel yapı içerisinde oluşturdukları ulusal kimlikleri, milliyetleri ile ifade etmelerine benzer. Dolayısı ile Kazak birinin Türklüğü ile Anadolu Türkü olan birinin Türklüğü bu anlamada farklıdır. Yani biz Kazaklar ile Azeriler yada Tatarlar aynıdır diyemediğimiz gibi, Ruslar ile Ukraynalılar da aynıdır diyemeyiz.

yanıtlandı 21.03 '2012 saat 04:56

Mustafa%20YLMZ's gravatar image

Mustafa YLMZ ♦
4.6k425

düzenledi 21.03 '2012 saat 04:58

bu yazılanlar ukraynanın batısı için geçerli değil tabiki çünkü lviv(lvov) de yada franko da yada volınskayada hiç bir ukrayna vatandaşı kendini rus olarak görmez ve rusca konuşmayı sevmezler

yanıtlandı 21.03 '2012 saat 04:44

Ali_antalya's gravatar image

Ali_antalya
1.5k210

ukrayna topraklarinda ilk bulunan homo(erektus) nun ustunden 1 milyon yil gecmistir.yukari asya, balkanlar ve avrupa uzerinden gelmislerdir.o zamandan bu zamana irkin bu kadar guzel olmasindaki bu etkilesim devam etmis ve gunumuzde 100 e yakin topluluk karisa karisa bugunku halini almistir.

ukrayna rus kulturunun koku sayilan , kievskaya-rus hazar denizinin kuzey tarafindan geln kavimdir, bu topluluk ilk once ukrayna/kiev cografyasinda gorulmus daha sonra yukari cikarak moskovaninda kokunu olusturmustur.ms. 988 de bizanstan provasayanski hristyanligini almistir, sehri ve haki kutsayip dini kabul etmistir.alfabe de bu yolla gelmistir, rusca antik yunancadan turemis, gramer yapisi ve alfabesi ile birbirine oldukca yakin 2 dil dir.

goc akimlarinin cok merkezinide bir yerde olmasina ragmen , buluntulara bakildiginda cok ciddi kulturler doguramamis oldugu asikardir. sebebi dedigim gibi goc yollarinda olmasidir, kuzeyden gelen toplumlar daha sicak yerlere gecmek icin araci olarak kullanmislardir.

sordugunuz soru ya cevap olabilecektir sanirim , moskovanin kievden daha genc bir yer olmasi, rus, belarus, ukrayna ayni kokene sahip halklardir...

yanıtlandı 20.03 '2012 saat 14:01

arkeolog's gravatar image

arkeolog ♦
6.1k21062

Yanıtınız
önizleme/normal görünüm

Bu soruyu takip et (abonelik)

Email (geçerli olmalı (kimseye verilmeyecek)):

Buradan (giriş yapmanızın ardından) bu soruyla ilgili güncellemelere dair email haberlerine abone olabilirsiniz.

By RSS:

yanıtlar

Yanıtlar ve Yorumlar

Markdown temelleri

  • *italic* veya __italic__
  • **bold** veya __bold__
  • link:[metin](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt metin](/path/img.jpg "başlık")
  • numaralandırılmış liste: 1. Foo 2. Bar
  • to add a line break simply add two spaces to where you would like the new line to be.
  • temel HTML kodları desteklenir