TürkUkraynaForum Blogu

Karadeniz'in iki yakası burada buluşuyor

Posted by Burak Pehlivan on November - 4 - 2010 | 0 Comment

Ukrayna resmi tatil günleri bakımından zengin bir ülke.  Tatil günleri haftasonuna geliyorsa bile, devam eden haftanın ilk günlerine tatiller kaydırılıyor. Paskalya, Üçlü Bayramı gibi dini günlerin tarihlerinin Kilise Takvimi’ne göre değişmesinden dolayı her yıl bu bayramlardan kaynaklanan tatil günleri değişmekte. Buna karşılık her yıl değişmeyen resmi tatil günleri de mevcut. Bu bayramların isimleri ve yıl içerisindeki konumları ise şöyle

Fotoğraf: Christmas Tree / Adam Lederer

Yeni Yıl: Yeni yıl tatili 1 ve 2 Ocak günlerini kapsamakta ancak bu dönem genelde 7 Ocak’ ta kutlanan Crismas ile birleşmekte ve Ocak ayının ilk 10 günü, ülkede fiili tatil haline gelmektedir.

Chrismas: Ortodokslar Hz İsa’nın doğumunu katoliklerden farklı olarak 6 Ocak’ ı 7 Ocak’a bağlayan gecede kabul etmekteler. Bu nedenle Chirismas kutlandığı 7 Ocak, Ukrayna’ da resmi tatil günü.

8 Mart, Dünya Kadınlar Günü: 8 Mart Ukrayna ve eski Sovyetler Birliği Cumhuriyetleri’ndeki en önemli bayramların başında geliyor. Bugün ve arifesinde metroda, yollarda, ulaşım araçlarında her yaş grubundan  binlerce erkeği ellerinde çiçekler ile görmek mümkündür. Bu gün kadınlar günüdür ve erkekler sevdikleri kadınları mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Çiçek ve hediye almak, sevdiği insanı yemeğe çıkarmak bugüne özgü adetlerdendir.

Goloskovka, L'viv, Lviv Oblast. Fotoğraf: fatboyke

İşçi Bayramı: 1 Mayıs İşçi Bayramı Ukrayna’ da, Sovyetler Birliği dönemindeki kadar canlı olmasa da coşkuyla kutlanır.  1 ve 2 Mayıs tarihleri resmi tatil günleridir.

Zafer Bayramı: Nazi Almanyası’nın II. Dünya Savaşı’nda teslim olduğu 9 Mayıs 1945′ in yıldönümü her yıl Ukrayna ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinde zafer bayramı olarak kutlanır ve bu gün resmi tatil günüdür. Zaman zaman Ortodoksluk inancının en önemli olayı olan Paskalya-Diriliş Bayramı’nın mayıs ayına gelmesi sonucu, İşçi Bayramı ile de birleşerek bu bayram mayıs ayını tatil ayına çevirmektedir. Nitekim 2010 yılında haftasonları da dahil olmak üzere tam 17 gün Mayıs ayında çalışılmayan gün olmuştur.

Fotoğraf: Pysanka Paskalya Yumurtası Müzesi, Kolomyya / Andriy Baranskyy

Bağımsızlık Bayramı: Ukrayna’nın 24 Ağustos 1991 yılında Sovyetler Birliğ’nden ayrılma kararı aldığı tarih her yıl Bağımsızlık Bayramı olarak kutlanmaktadır. 24 Ağustos resmi tatil günüdür.

Ukrayna resmi tatil günlerinin yanı sıra, bu tatil günlerini çevreleyen günlerin fiili tatil günü olması sonucu, Dünya’ da çalışma gününün en az olduğu ülkelerin başında gelmektedir.

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!


Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes
Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: