TürkUkraynaForum Blogu

Karadeniz'in iki yakası burada buluşuyor

Posted by DenizS on November - 8 - 2010 | 6 Comments

Odessa Ukrayna’nın güney batısında, Karadeniz’in ise kuzey batısında yer alan önemli bir liman şehridir. Zaten 1 milyon’u biraz üstündeki nüfusu ile de Ukrayna’nın en büyük dördüncü kenti durmundadır.

Odessa’yı ziyaret edenlerin gözüne 2 unsur bariz bir şekilde çarpacaktır. Bunlardan ilki liman şehri olmanın getirdiği etkilerin ve denizcilik kültürünün şehrin hayatına direk karışmış olmasıdır. Şehrin 1 i merkezde konumlanmak üzere çevresiyle birlikte 3 tane limanı bulunmaktadır ve Ukrayna’nın deniz ticareti ile dışarıya açılan kapısı konumundadır.

Odessa Limanı

Odessa'da denizcilik

Odessa'da denizcilik

Bunun yanında Ukrayna donanma üssü ve önemli bir balıkçı filosu üssü de bu şehirde konumlanmıştır. Tüm bu denizcilik ile ilgili unsurlar şehrin ekonomik gelişiminde önemli rol oynamaktadır ve şehrin kültürel hayatını da etkilemektedir. Bizim ülkemizde Karadeniz yöresi insanımız ile ilgili yapılan şakalar Ukrayna’da da benzer olarak Odessa halkı ile ilgili yapılmaktadır. Şehir halkının geniş bir mizah anlayışı vardır ve yıllarca yabancılarla iç içe bulunduklarından diğer ülke vatandaşlarına karşı oldukça sıcak yaklaştıklarını söyleyebilirim. Zaten şehirde 1972 yılından beri Humorina isimli mizah festivali yapılır ve şehir o zamanlardan beri Sovyetler Birliği’nin mizah merkezi olarak bilinir.

Odessa'da bahçeler

Odessa'da bahçeler

Şehrin göze çarpan 2. özelliği ise Ukrayna’nın ve diğer eski Sovyet Cumhuriyetlerinin sayfiye yeri olmasıdır. Ülkemizde insanların yaz tatillerini geçirmek üzere Ege ve Akdeniz sahillerine yönelmesi gibi, bu insanlarda Odessa ve benzeri illere yönelmektedir. Tabi Odessa’da göze çarpan bu 2. özelliğin mevsim ile de bağlantılı olduğunu söylemeliyim. Ülkemize nazaran daha kısa süren yaz mevsimi boyunca yaz tatili geçirmeyi amaçlayan tatilciler bölgeye akın etmekte ve şehrin nüfusu ciddi artış göstermektedir. Özellikle son 5 yılda eski Sovyet Ülkeleri dışındaki ülkelerden ve ülkemizden de Odessa’ya tatilciler akın etmektedir. Biri temmuz biri de eylül ayı olmak üzere 2008 senesinde 2 kez bulunduğum Odessa’da sahiller ve turistik bölgeler her an yoğundu ve ciddi sayıda Türk turistle de karşılaştığımı söyleyebilirim.

Odessa ile ilgili vurgulamadan geçemeyeceğim bir diğer nokta ise hayatımda bulunduğum yerler arasında gördüğüm en güzel kızları bu şehirde görmüş olmamdır.

Görülecek Yerler, Yapılacak Şeyler

Odessa’nın merkezindeki hayatın aktığı cadde Deribasovskaya’dır. Bir bölümü araç trafiğine kapalı olan bu caddede her an yoğunluk vardır. Burada sıra sıra dizilmiş cafelerde ve restaurantlarda vakit geçirilebilir. Yemekler gayet güzeldir ve İstanbul’a kıyasla oldukça ucuzdur. Hatta hayatımda yediğim en güzel somon ızgarayı burda yediğimi söyleyebilirim. Deribasovskaya ve bunu dik kesen Rishlievskaya, Pushkinskaya, Yekaterininkaya gibi caddelerde çok güzel mekanlar keşfedilebilir.

Merkezde Pasaj

Merkezde Pasaj

Bir kaç isim vermek gerekirse Zhukovskogo Street 30′daki   Captain Morgan eğlenmek ve vakit geçirmek için özellikle hafta içleri çok güzel bir mekandır.  Rishelevskaya 5 teki Cafe Zara çok güzel İtalyan yemekleri sunar. Gene aynı civarda  Ekaterininskaya 8/10 daki Fancony şehirdeki kaliteli yemek ve ortam sunan restaurantlardandır.

Odessa Opera Binası

Odessa Opera Binası

Deribasovkaya’nın ilerisinde deniz tarafına yönelince Opera Binası şehrin en önemli mimari eserlerindendir, gene bu bölgede parklar ve binalar ilgi çekicidir.

Potemkin Merdivenleri

Potemkin Merdivenleri

Bu bölgeden deniz kıyısına yönelince Primorskiy Bulvarı güzel bir yürüyüş alanıdır ve bunun ortasında yer alan meşhur Potemkin Merdivenleri ile Odessa Limanı’na inilebilir.

Arcadia Bölgesi

Arcadia Bölgesi Odessa Merkezi’nin araba ile 10 dakika dışarısında yer alan yazlık bölgesidir. Bu bölgede sıra sıra plajlar, restaurantlar ve gece kulüpleri yer alır. Bunlar arasındaki İbiza, Odessa’nın yaz zamanı en popüler gece kulübüdür, gene onun hemen yanında yer alan İtacha gece kulübü ise biraz daha rahat eğlence ortamı ile Arcadia bölgesinin bir diğer popüler mekanıdır.

Potemkin merdivenlerinden liman

Potemkin merdivenlerinden liman

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

6 Responses so far.

 1. Dr.Erkan says:

  Odessa’ yı bu yazı sayesinde görmüş kadar oldum. Gidilecek ve yapılacakları ayrıntılı şekilde anladım. Okuduğum kadarıyla görülmesi gereken bir liman şehri ve tatil yöresi.

 2. savas GUL says:

  şu anda odessa eğlence sektörü müthiş burada günlük kiralık ev isteyen arkadaşlara her türlü yardımcı olabirim tel 00380 93 650 09 05 isim savas

 3. berkay says:

  arkadaslar su anda odessada okuorum.yazında buradayım.eger tatile gelmek isteyenler warsa burda rehberlik konaklama vs. gibi konularda yardımcı olabilirim.aklınıza takılan soruları asagıdaki skype adresimden ve uk tel no dan ulasıp sorabilirsin

  skype:berkayy811

  uk tel:+380 93 220 5669

 4. kemal ekşi says:

  Tarih 20/12/2014 Palladium adlı gece kulubune gittik , bu benim 3. Odessaya gelişim , rusyayla arası bozulan ukraynada ekonomi kötü durumda ,2013 de geldigimde dolar 1 e 8 ken şimdi 1 e 18 palladiumda 2 menü var artik biri biz türklere özel, ukraynalılara mohito 75 gravini bize 350 , 1 duble chivas ukraynalılara 100 bize 350 gravini , aman bize bi hesap kitlediler , 4.600 gravini çok uğraştık ama hesabı en son badigardlar aldi , aman bi sevimliydiler , nasıl datlı datlı ödettiler bize inanamazsiniz , aman dikkat.

 5. necati özcan says:

  YURTDIŞINDA RESTARUANT, FASTFOOD AÇMAK İSTEYENLER, DÖNER, TÜRK YEMEKLERİ, IZGARA, KEBAP , ÇİĞKÖFTE USTASIYIM ÇALIŞMAK VE ÇALIŞTIRMAK BENİM İŞİM TÜRKİYE TELEFONUM, 05073693543


Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes
Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: