TürkUkraynaForum Blogu

Karadeniz'in iki yakası burada buluşuyor

Posted by DenizS on November - 7 - 2010 | 11 Comments

Donetsk Ukrayna’nın doğusunda yer alır ve 1 milyon civarı nüfusu ile ülkenin 5. büyük şehri konumundadır. Şehir 1869 yılında, hafzanın sahip olduğu geniş kömür yatakları ve gelişen çekil endüstrisi sebebi ile kurulmuş olup, Ukrayna’daki pek çok şehire nazaran çok kısa bir tarihe sahiptir. Yeni bir şehir olmasına rağmen ülkenin madencilik sektörünün kalbi olmasından dolayı Donestk çok hızlı bir nüfus artışı ile 1 milyon nüfusa ulaşmış bir şehirdir. Ülkemizden madencilik sektörü ile alakalı pek çok firma ve kişi için ticari olanaklar halen bu şehirde mevcut gözüküyor.

Donetsk'te Endüstri

Donetsk'te Endüstri

2009 yılının Ekim ayında bulunmuş olduğum Donestk’te havalrın ülkemize nazaran oldukça soğuk olduğunu söyleyebilirim, gündüzleri dahi hava eksi derecelerde olabiliyordu. Zaten söylenenler ve okuduklarım şehrin ikliminin ülkemizin doğu iklimi gibi karasal olduğunu söylüyordu ama yaşadığım bu iklimin daha soğuk versiyonu idi.

Ekim'de Donetsk

Ekim'de Donetsk

Şehir Ukrayna’da bulunduğum diğer şehirlere ( Kiev ve Odessa) oranla çok daha ucuz bir şehir. Onu da kısaca şöle bir anektodla aktarabilirim. Normalde Kiev’de yoldan taksi çevirdiğimizde (ki Ukrayna ve Rusya’da yoldaki her aracın taksi hizmeti verebildiği unutulmamalı) en kısa mesafe için 20 grivni önerirdik ve bazı zamanlar sıkı pazarlıklarla bu rakamı kabul ettirirdik. Donetsk’te ise ilk taksi deneyimim şöle oldu, çevirdiğim taksiye çokta yakın olmayan bi mesafe için 20 grivni önerdiğimde ve adamda hiç pazarlıksız bu fiyatı kabul ettiğinde içimden Allah Allah nasıl oldu bu böle dedim. Dönüşte ise aynı mesafe için taksimetre açtırınca ve yolculuk sonunda taksimetre 8 grivni yazınca haliyle adamı zengin ettiğimi anladım.

Donetsk

Donetsk

Donetsk’in Kiev ve Odessa’ya nazaran vurgulayacağım 1 başka farkı da ( en azından 2009 Ekim’inde öyle idi) şehir halkının yabancı yüzlere çok daha az alışık olması. Odessa ve Kiev halkı yıllar içinde şehirlerini ziyaret eden çok sayıda turist ile veya çakılı olarak bu şehirlerde yaşayan yabancılara bir şekilde aşina olmuşlar, Donestk’te ise sokaklarde veya mekanlarda bazen uzaylı görmüşler gibi bakışlarla karşılaştığımı söyleyebilirim. Ama bu vurgu yanlış olmasın, bu yaklaşımları rahatsız edici bir biçimde olmuyor en azından ben rahatsızlık verecek her hangi bir deneyim yaşamadım.

Görülecek Yerler

Şehrin en merkezi caddesi Artema Caddesidir. Oldukça uzun olan bu cadde boyunca ve etrafındaki diğer sokaklarda şehrin önemli binaları, restaurantları ve iş merkezleri  sıralanmıştır. Donestk Opera Binası, şehir katedrali, Ukrayna Tiyatrosu, Donbass Palace Hotel’i, şehir galerisi, şehir konseyi , Artema Caddesi üzerinde sıralanmış ilgi çekici yapılardan bazılarıdır.

Donbass Palace

Donbass Palace

Artema Caddesi’nin paralelindeki Pushkin Bulvarı ortasında ve etrafında barındırdığı parklar ile hem şehir sakinleri için güzel bir yürüyüş alanı hemde yol boyunca uzanan güzel binalar ile yerleşim bölgesidir.

Pushkin Bulvarı civarı Parklar

Pushkin Bulvarı civarı Parklar

Şehirin başarılı takımı Shaktar Donetsk’in stadyumu olan Donbass Arena hem futbol tutkunları hem de mimariye ilgi duyanlar için görülmesi gereken yapılardandır.

Donbass Arena

Donbass Arena

Şehir de yemek için önereceğim ilk mekan adından da anlaşılabileceği gibi Fas yemekleri sunan Marakeş’tir. Otantik bir şekilde dizayn edilmiş restaurantın hem çok şık olduğunu hem de çok güzel yemek sunduğunu ve de bunların yanında İstanbul’a nazaran oldukça ucuz bir mekan olduğunu söyleyebilirim.

Tequila Boom Boom adlı Mexica Restaurant’ı, Golden Lion isimli Irısh Pub ve rus mutfağı sunan Shato şehirde hem yemek yenip hem de eğlenilebilecek güzel yerlerdendir.

NLO (UFO olarak çevriliyor) daha çok öğrenci kitlesinin takıldığı, özellikle hafta arası gecelerde tercih edilebilecek güzel bir kulüp.

Şehrin en hareketli gece kulübü Virus’tür. İsmi bana başta antipatik geldi ama içeri girdiğimde gayet eğlenceli ve şen bir mekanla karşılaştım. Gene bu mekan da şıklığına kıyasla oldukça ucuzdu.

Şehir genel olarak çok bir tarihi yapı sunmasada ziyaret edilebilecek çeşitli müzeler mevcut (sanat müzesi, demiryolları müzesi gibi), sosyal olarak ise Kiev veya Odessa ile kıyaslanacak bir sosyal hayat bulunmamakla beraber gelmeden evvel beklediğimden fazla eğlenen insan kitlesi ile karşılaştığımı söyleyebilirim.

Uzun lafın kısası Donetsk bence Ukrayna’da ziyaret edilecek yerler arasında önde gelecek şehirlerden biri olamaz ama bir vesile ile burda bulunan insana güzel vakit geçirecebilecek atmosfer sunan bir şehir olarak anılarımda yerini almıştır.

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

11 Responses so far.

 1. ozcan says:

  slm ben ozcan
  yılbasında odessa dayım
  2 sinde ıstanbul a donuyorum
  kız arkadasım donetsk te 01,01,2012 de gelip 02,01,2012 donekst e donecek
  01 de ucak yok
  02 donus ucagı var
  otobus cok uzun saat trende oyle
  taksı olabılırmı yada nasıl olur tesekkur ederım

  • özgür says:

   selam donetsk te virüs diskodan 1 km daha ileride yol sağa kıvrılıyor ordada virüs kadar olmasada güzel bir disko daha var iki bölümden oluşuyor altı kumarhane idi , şimdi bilmiyorum, birde virüsü geçtikten sonra buyuk kilise var ordan sağa dönüp 2 km kadar ilerde başka bir gece külubu daha var opera olabilir adı, oda güzel bi gece kulubu fakat biraz içerde olduğundan dolayı çok düzgün insanlar takılmıyorlar oraya fakat kızlar neredeyse tamamen genç kızlar ve taşra olduğundan dolayı ekmek çıkartmak kolay. ama çok dikkattli olmak lazım. taksiyi mekancıya çağırtıp binin eve dönerken

 2. özgür says:

  şokalat diye başka bir mekan daha açıldı donetskte bu arada, ama çok pahalı bi mekan masa rezarvasyonu 100 dolar idi, dehşet para harcanmış bi tükan ama dediğim gibi pahalı bi mekan. ayrıca altın yüzük anlamına gelen( zalatoya koltso ) alışveriş merkezinin karşısında uzayla alakalı bi kıültür merkezi var onun bitişiğinde de birkaç küçük gece kulubu var buralarda revü kızları dans show yapıyorlar, sorun olmayacak bi mekanlar fakat gene de dikat şart, lunapark’ın ordaki gölün etrafına gezmeğe çıktığınızda da dikkatli olun çok içerlere girmeyin narkomanlar orda takılıyorlar, donetsk terminalden dakuçayevski ye minübüs kalkıyor orda da hayvanat bahçesi var,15 grivni minibüs 5 girivni de giriş ücreti.

  • Soumyaranjan says:

   dfcşfck zeka kapasitemle sana seeslniyorum. sensin dfcşfck zeka kapasiteli. isanlara hakaret etmeye utanmıyorsun değil mi. klavye kahramanlığına soyunmuşsun. sana bir sf6z f6neririm. bin dfcşfcn bir konuş. hatta sen konuşma. sadece dfcşfcn

 3. derya says:

  slm men ukraynadan azebaycanca yada türkçe bilen birini axtarıram

 4. AVAR says:

  selamlar kısmet olursa yılbaşında donetskte olacağım yardımcı olursanız sevinirim.daha önce hiç gitmedim. saygılar…

 5. kursat says:

  patron bızde yılbasında donetsk e gıdıyoruz 3 arkadaş..

 6. Google says:

  Sooner or later, Google will find all new spam methods.
  This will allow you to answer only those calls that come
  in on your forwarded toll free number and route other calls to different
  locations. But it seems Memorial Day wasn’t important enough to Google.


Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes
Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: